Online Magasin "Ideer Til Dit Hjem" You Finde Ideer Og Originale Løsninger, Planlægning Og Design Af Dit Hjem Interiør Projekt

Mere Fugt I Luften! Luftfugtere!

Mere fugt i luften! Luftfugtere!

Relativ luftfugtighedsforhold

For den menneskelige krop er ideelle forhold med relativ fugtighed mellem 50 og 60%.

Den relative fugtighed (% RH) repræsenterer mængden af ​​vanddamp i luften. (Det måles ved hjælp af et hygrometer).

* Under 45% UR - Luften er meget tør, det er nødvendigt at installere en luftfugter.

* 50% til 60% RH - Luften er behagelig og sund for beboernes beboelse.

* Over 60% RH - Luften er meget fugtig og forårsager mange onde. (brug affugteren).

Det er vigtigt at vælge din affugtningsmiddel afhængigt af det totale volumen af ​​dit miljø. (Område x højde).

model160250510GR2
Affugtning l dia 12183612
Capac. Amb. Maks. M³150300500200
Cirkulation m³ / h5006001200450
Power Wats 290390780340
Bredde mm310310640310
Dybde mm 330330350330
Højde mm 410470470470
Vægt kg16224020
BrugstemperaturOver 16° COver 16° COver 16° C8° C til 20° C

* Ydelse opnået ved 80% RH og 30° C

* For store rum anbefaler vi at bruge mere end ét udstyr.
Udstyr, der ikke er designet til miljøet, kan ikke opnå den ønskede ydelse.

* Eksempler på nogle anvendelsesområder:
Museer, arkiver, hospitaler, boliger CPD'er, gallerier, gallerier, både, biler, fotografiske studier, siloer, biblioteker. etc.

dæmpning

En luftfugter giver lindring, når den relative luftfugtighed falder under 40%.

Mere fugt i luften! Luftfugtere!: luften

Mest følsomme mennesker føler øjenpine, hovedpine, tør hals, næse og hud.

Ubehaget forårsaget af lav luftfugtighed kan forveksles med symptomerne på en eller anden sygdom.

I modsætning til ubehag forårsaget af kulde eller varme opdager mange mennesker ikke engang, at luftens relative luftfugtighed er for lav.

Fugter frigør kun vanddamp til omgivende luft.

Der er flere modeller på markedet.

De overfører selv 12 l vand ind i luften om 24 timer.

Bærbart og kompakt udstyr, der anbefales til vedligeholdelse af niveauet for relativ luftfugtighed, når op til 80 til 90%.

Udstyret med humidistat til at kontrollere det relative luftfugtighedsindeks, sluk for udstyret, når der er opnået fugtighed.

Flere spørgsmål skal besvares, inden du køber en luftfugter:

Hvad er hovedformålet med enheden?

Hvor mange miljøer vil det befugtes?

Mere fugt i luften! Luftfugtere!: fugt

Hvor længe skal det arbejde for at udføre denne opgave?

Hvor ofte bliver det nødvendigt at tilføje vand?

Fungerer det varmt eller koldt?

Hvad er kompleksiteten af ​​drift og vedligeholdelse?

Man bør også være opmærksom på vandlagertankens kapacitet.

Nogle apparater har en fugtighedsregulator, som måler luftens fugtighed og slukker for apparatet, når det ønskede fugtighedsniveau er nået.
Andre har også et filter, der er i stand til at fjerne klor og bly fra vandet, før det bliver til damp.

Filteret, hvis det er tilfældet, bør ændres med jævne mellemrum.

Nogle modeller kræver hyppig rengøring, da der er ophobning af mineralsalte.

kilde: Multitec

Mere fugt i luften! Luftfugtere!: luften

Blandt de forskellige typer befugtningsmidler, skiller sig følgende ud:

:: Ved fordampning: overfører vanddamp i små mængder til luften ved at passere gennem et fugtigt svampemedium;

:: Ultralyd: omdanner vand til damp gennem ultralydsvibrationer;

:: Mist: det sender fugt i luften af ​​en kold tåge. Vand omdannes til tåge af en centrifugalkraft;

:: Vaporizers: er blandt de mest kendte og mest traditionelle befugtere.
Disse apparater omdanner vand til damp ved at koge det inde i et fartøj, oftest ved hjælp af et elektrisk varmeelement eller elektroder.

Nogle af disse apparater indeholder en lille beholder, hvor du kan placere salver og essenser, så du kan sprede sig i hele miljøet sammen med fugt.

Ultralyd luftfugter

karakter
Mere livskvalitet og velvære: Nulstiller luftfugtighed og luftkvalitet

Lavt strømforbrug: Økonomisk

Mere fugt i luften! Luftfugtere!: mere

Kompakt og stille

Høj dækning:
Ideel til miljøer op til 46m²

Op til 10 timers drift uden vandpåfyldning

Slukker automatisk, når det når minimumsniveauet:
Øget sikkerhed og beskyttelse

Vandreservoir med kapacitet til 3 liter

Mist justering:
Det gør det muligt at regulere tykens intensitet under brugen og justere fugtigheden af ​​miljøet efter præference

Driftslys og minimum vandstand:
Det letter udskiftning af vand og gør det muligt at identificere, når apparatet er i drift

Natlysknapp:
Giver større sikkerhed, når enheden bruges om natten, giver dig mulighed for at lokalisere enheden, når der er ringe eller ingen lys

Fås i 127V og 220V

pleje

- Placer befugteren mindst 2 meter væk fra fjernsyn, højttalere eller andre apparater.

- Placer altid befugteren på en fast, flad og stabil overflade.

- Placer aldrig apparatet i nærheden af ​​gardiner.

- Placer ikke apparatet i nærheden af ​​en komfur eller andre varmekilder.
Udsæt ikke for direkte sollys.

Mere fugt i luften! Luftfugtere!: mere

Video Redaktionelle: Dyson luftfugteren fugter tør luft, så der kan opnås øget velvære - Officiel Dyson Video


Menu